• Blumhardt - Két megtérés.png
  • Bohren - Alkalmas ruhát a mennyországhoz.png
  • Cry for help.png
  • Csalódunk - Farkas József.png
  • Gogol-revizor.png
  • Kert-Gecsemáné.png
  • Mi pompásabb az aranynál.jpg
  • Pascal - A földi dolgokat ismernünk kell.png
  • Rilke - A múlt hamis.png

Mi Atyánk - 1.

Mi Atyánk – 1.

 

Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy” (Mt 6,9).

 

„Mi Atyánk”: „Πάτερ ἡμῶν” (páter hémón) – olvassuk Máté evangéliumában. Atyánk! Ez a szó az első, és úgy illik, hogy Őróla legyen szó először. Miért nem „Anyánk!”? Az is lehetne. Ne tessék felháborodni. A földi apa képe csak egy kép a menny Istenéről. Annak a felelős, tudatos, gondoskodó embernek a képe, aki egzisztenciát teremt maga körül, önmagának és az övéinek. Ma ezt sok anya is megteszi, akár egyedül is. Mert ma nem hektárokat kell egyedül felszántani, és nem tonnás állatokat kell terelni a viharban, télire nem 10 köbméter fát kell felhasogatni, hogy túléljen az ember. Egy anya is tud keresni annyit, hogy gondoskodni tudjon az övéiről, és ő alakítsa ki maga körül a rendet és békességet. Csak ember legyen a talpán. Akkoriban ez kizárólag az apák kiváltsága volt. Családtagról van szó, akihez nem adminisztratív, hatalmi kapcsolatok kötnek, hanem akivel a szeretet köt össze.

Mi Atyánk - 2.

Mi Atyánk – 2.

 

Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy” (Mt 6,9).

 

Mi” Atyánk, imádkozzuk. Emlékszem, amikor este, lefekvés előtt mondtam a „Mi Atyánk”-ot. Egyedül. Volt ilyen, és nem volt baj, hogy imádkoztam egyedül is. De azért a „mi” ott az elején mégiscsak többesszám.

Mi Atyánk - 3.

Mi Atyánk – 3.

 

Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy” (Mt 6,9).

 

A mennyekben... Az ókori ember világképe, és a modern űrrepülés... Felment az ember a világűrbe, és nem találta meg Istent. Tragédia ez. Mert az ókori ember világképétől függetlenül maradt ránk a szemtanúk beszámolója: „Amikor [Jézus] együtt volt velük, megparancsolta nekik: Ne távozzatok el Jeruzsálemből, hanem várjátok meg az Atya ígéretét, amelyről hallottátok tőlem, hogy János vízzel keresztelt, ti pedig nemsokára Szentlélekkel kereszteltettek meg. Amikor együtt voltak, megkérdezték tőle: Uram, nem ebben az időben állítod helyre Izráel országát? Így válaszolt nekik: Nem a ti dolgotok, hogy olyan időkről és alkalmakról tudjatok, amelyeket az Atya a maga hatalmába helyezett. Ellenben erőt kaptok, amikor eljön hozzátok a Szentlélek, és tanúim lesztek Jeruzsálemben, egész Júdeában és Samáriában, sőt a föld végső határáig. Miután ezt mondta, szemük láttára felemeltetett, és felhő takarta el őt a szemük elől. Amint távozása közben feszülten néztek az ég felé, íme, két férfi állt meg mellettük fehér ruhában, akik ezt mondták: Galileai férfiak, miért álltok itt az ég felé nézve? Ez a Jézus, aki felvitetett tőletek a mennybe, úgy jön el, ahogyan láttátok őt felmenni a mennybe. Ezután visszatértek Jeruzsálembe az Olajfák hegyéről, amely Jeruzsálem közelében van egy szombatnapi járóföldre” (ApCsel 1,4-12).

Mi Atyánk - 4.

Mi Atyánk – 4.

 

... szenteltessék meg a Te neved...” (Mt 6,9)

 

Isten neve. „Atyánk” – így szólítjuk meg Őt. Az Atyát elképzelhetjük ilyennek is, olyannak is, épp ahogy a lelki alkatunk engedi. Isten egyedi neve viszont azt a történetet jelöli, amit Ővele megéltünk, Őt magát, aki jelen van, amikor megszólítjuk.

 

Így szól a harmadik parancsolat: „Ne mondd ki hiába Istenednek, az ÚRnak a nevét, mert nem hagyja az ÚR büntetés nélkül azt, aki hiába mondja ki a nevét!” (2Móz 20,7) A parancsolatban magában kétszer mondjuk ki az ÚR, Jahve nevét! Nem hiába mondjuk ki, mert most az ÚR van jelen, és Ő beszél, amikor a Tízparancsolatot közli velünk: „Én, az ÚR vagyok a te Istened, aki kihoztalak téged Egyiptom földjéről, a szolgaság házából” (2Móz 20,2).

Mi Atyánk - 5.

Mi Atyánk – 5.

 

... jöjjön el a te országod...” (Mt 6,10)

 

Miután Jánost fogságba vetették, elment Jézus Galileába, és így hirdette az Isten evangéliumát: Beteljesedett az idő, és elközelített az Isten országa. Térjetek meg, és higgyetek az evangéliumban!” (Mk 1,14-15)

 

Isten országa. Az a mi betegségünk, hogy amikor azt mondják, hogy „ország”, akkor megjelenik a szemünk előtt egy színes térkép, országokkal, határokkal, területekkel. Elfelejtjük mit mondott Urunk Pilátusnak: „Az én országom nem e világból való: ha ebből a világból való volna, az én szolgáim harcolnának, hogy ne jussak a zsidók kezére. De az én országom nem innen való. Pilátus ezt mondta neki: Akkor mégis király vagy te? Jézus így válaszolt: Te mondod, hogy király vagyok. Én azért születtem, és azért jöttem a világba, hogy bizonyságot tegyek az igazságról: mindenki, aki az igazságból való, hallgat az én szavamra” (Jn 18,36-37).

Free Joomla! templates by Engine Templates